Skip to content

7 Poe Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1946

Last Sale Date
Apr 25, 2069

Property Information

Block190
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage864
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$268,300
69%
Improvement Value:$118,500
31%
Total Assessment$386,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,569-4.1%
2024$5,808+8.8%
2023$5,336+8.8%
2022$4,903+3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946