Skip to content

13 Poe Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1949

Last Sale Date
Sep 19, 2069

Property Information

Block190
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,766
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,700
56%
Improvement Value:$208,600
44%
Total Assessment$474,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,894-0.8%
2024$6,953+14.1%
2023$6,096+7.3%
2022$5,683-3.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$445,000

To: Tankard Latonya S & Harold

Sq Ft1,766DeedBook 7405, Page 3282Recorded12/1/2021

Property Sale

Sale
$325,000

From: 13 POE AVE. LLC

To: TORIBIO-GOMEZ, JERSON F.

Sq Ft1,843DeedBook 6951, Page 208Recorded4/4/2017

Property Sale

Sale
$130,000

From: NCCB INVESTMENTS INC.

To: 13 POE AVE. LLC

Sq Ft1,843DeedBook 6910, Page 714Recorded10/7/2016

Property Sale

Sale
$112,309

From: CASTRO, JULIAN

To: NCCB INVESTMENTS INC,

Sq Ft1,843DeedBook 6910, Page 708Recorded10/7/2016

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5102, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1949