Skip to content

19 Cooper Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block191
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,262
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,700
58%
Improvement Value:$192,300
42%
Total Assessment$458,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,692-0.7%
2024$6,738+5.2%
2023$6,404+6.8%
2022$5,999+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To: Licona-Soto,Yaan&Gonzalez,Gissel

Sq Ft1,262DeedBook 7457, Page 1235Recorded7/13/2022

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 1255, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1950