Skip to content

26 Hawthorne Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1946

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 25, 2002

Property Information

Block191
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,296
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,900
59%
Improvement Value:$188,200
41%
Total Assessment$459,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,696-0.7%
2024$6,742+5.2%
2023$6,408+6.7%
2022$6,003+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To: Duran, Rafael & Elcida

Sq Ft1,296DeedBook 5271, Page 2903

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 1328, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1946