Skip to content

20 Hawthorne Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1946

Last Sale Price
$114,500
Last Sale Date
Nov 15, 1996

Property Information

Block192
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,008
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$266,500
66%
Improvement Value:$139,800
34%
Total Assessment$406,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051-0.1%
2024$6,055+7.7%
2023$5,619+8.2%
2022$5,194+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$114,500

To: Bartholomew, Lisa

Sq Ft1,008DeedBook 2088, Page 187

Property Sale

Sale
$58,800
DeedBook 1478, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1946