Skip to content

18 Hawthorne Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1946

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 23, 2026

Property Information

Block192
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage864
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,700
63%
Improvement Value:$156,600
37%
Total Assessment$422,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,246-0.3%
2024$6,262+6.9%
2023$5,858+7.7%
2022$5,438+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 1391, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1946