Skip to content

40 Cooper Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 31, 2011

Property Information

Block193
Lot103
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,278
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,000
61%
Improvement Value:$162,400
39%
Total Assessment$416,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,883-0.5%
2024$5,911+6.3%
2023$5,559+7.6%
2022$5,168+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,278DeedBook 6465, Page 3504

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 2278, Page 461

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 1892, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1960