Skip to content

4 Carol Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1957

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 26, 1995

Property Information

Block269
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,298
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$266,500
61%
Improvement Value:$170,400
39%
Total Assessment$436,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,980+2.8%
2024$6,788+5.0%
2023$6,462+6.7%
2022$6,058+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,298DeedBook 2019, Page 796

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1317, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1957