Skip to content

44 Cooper Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1956

Last Sale Date
May 11, 2056

Property Information

Block193
Lot95
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,201
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
51%
Improvement Value:$211,900
49%
Total Assessment$431,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,650-0.6%
2024$6,693+3.5%
2023$6,464+6.7%
2022$6,061+8.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$342,000

To:

Sq Ft1,201DeedBook 5907, Page 2144

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 2341, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1956