Skip to content

32 Cooper Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1951

Last Sale Price
$438,000
Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block192
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,152
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,000
62%
Improvement Value:$152,800
38%
Total Assessment$406,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,764-0.4%
2024$5,785+6.9%
2023$5,414+7.9%
2022$5,019-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$438,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 7553, Page 3659Recorded4/22/2024

Property Built

Built

Year Built: 1951