Skip to content

136 Jefferson St

Somerset, NJ 08873

Built 1920

Last Sale Date
Mar 3, 2025

Property Information

Block195
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1.5SBL
Dwellings1
ZoningHBD
Sq Footage2,664
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,000
45%
Improvement Value:$171,100
55%
Total Assessment$310,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,664+11.3%
2024$4,190-13.0%
2023$4,815-2.5%
2022$4,940-1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,664DeedBook 7559, Page 201Recorded5/28/2024

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,664DeedBook 7050, Page 940Recorded6/19/2018

Property Sale

SaleMulti
$131,000

To:

DeedBook 1763, Page 567

Property Sale

SaleMulti
$34,000

To:

DeedBook 1350, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1920