Skip to content

134 Jefferson St

Somerset, NJ 08873

Built 1920

Last Sale Price
$619,000
Last Sale Date
Dec 11, 2023

Property Information

Block195
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8102

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningHBD
Sq Footage1,078
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,000
59%
Improvement Value:$95,200
41%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,719+16.8%
2024$3,184-13.0%
2023$3,658-2.5%
2022$3,753-1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$619,000

To:

Sq Ft1,078DeedBook 7545, Page 1429

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 7086, Page 1364Recorded11/30/2018

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 2200, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1920