Skip to content

160 Green St

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Price
$233,500
Last Sale Date
Mar 31, 2014

Property Information

Block197
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,243
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,600
57%
Improvement Value:$159,800
43%
Total Assessment$369,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,810+0.2%
2024$5,799+13.7%
2023$5,102-2.5%
2022$5,235+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$233,500

From: CEDILLOS, ERNESTO D & MAYRA C P

To: Hanson, Pauley V, HANSON, PAULEY V

Sq Ft1,243DeedBook 6708, Page 2641Recorded4/2/2014

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 6451, Page 2258

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5807, Page 504

Property Sale

SaleMulti
$138,500
DeedBook 1688, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1960