Skip to content

17 Miller Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1935

Last Sale Price
$34,500
Last Sale Date
Mar 4, 1976

Property Information

Block204
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
ZoningHBD
Sq Footage2,057
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,600
47%
Improvement Value:$195,900
53%
Total Assessment$372,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,659+7.8%
2024$5,250-13.0%
2023$6,032-2.5%
2022$6,189-1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$34,500

To:

Sq Ft2,057DeedBook 1328, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1935