Skip to content

21 Franklin Blvd

Somerset, NJ 08873

Built 1929

Last Sale Price
$7,000
Last Sale Date
Apr 15, 2059

Property Information

Block252
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,023
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,600
59%
Improvement Value:$165,700
41%
Total Assessment$400,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,341+1.9%
2024$6,222+12.2%
2023$5,544+7.2%
2022$5,173+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 940, Page 430

Property Sale

Sale
$7,000

To:

Sq Ft2,023DeedBook 940, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1929