Skip to content

621 Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$3,700,000
Last Sale Date
Apr 7, 2010

Property Information

Block207
Lot9.21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
ZoningHBD
Sq Footage---
Acreage3.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,169,000
50%
Improvement Value:$2,131,000
50%
Total Assessment$4,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$78,346-6.1%
2024$83,420-1.3%
2023$84,479+6.5%
2022$79,359-1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,700,000

To:

DeedBook 6313, Page 916

Property Sale

Sale
$2,190,000
DeedBook 5573, Page 716

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 1497, Page 550