Skip to content

92 Jurocko Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1956

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Jul 31, 2014

Property Information

Block209
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,800
55%
Improvement Value:$174,600
45%
Total Assessment$389,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091-0.1%
2024$6,097+12.0%
2023$5,445+1.6%
2022$5,358+7.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$224,000

From: CLARKE EXC, CARLTON C

To: Lancaster, Sean A & Lakisha N, LANCASTER, SEAN A & LAKISHA N

Sq Ft1,200DeedBook 6734, Page 2320Recorded8/8/2014

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 1344, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1956