Skip to content

168 Oakland Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 17, 2018

Property Information

Block272
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SBL
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,200
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,400
63%
Improvement Value:$165,900
37%
Total Assessment$453,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,851-1.5%
2024$7,971+34.5%
2023$5,927+1.3%
2022$5,852+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From: NASTASI, FRANCES T.

To: Abrahim, Ameena & Shaheed, ABRAHIM, AMEENA & SHAHEED

Sq Ft1,200DeedBook 7092, Page 1795Recorded1/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1964