Skip to content

165 Matilda Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1943

Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block222
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7902

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,257
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$246,600
59%
Improvement Value:$174,000
41%
Total Assessment$420,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,661-0.9%
2024$6,724+7.7%
2023$6,243+0.5%
2022$6,214+6.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1943