Skip to content

183 Matilda Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
May 6, 2015

Property Information

Block222
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7902

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR7
Sq Footage2,520
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,800
46%
Improvement Value:$244,900
54%
Total Assessment$456,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,913-1.1%
2024$6,992+6.7%
2023$6,551+0.7%
2022$6,504+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 6794, Page 1185Recorded5/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950