Skip to content

434 Ralph St

Somerset, NJ 08873

Built 1972

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block227
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7902

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,610
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
47%
Improvement Value:$252,700
53%
Total Assessment$472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,159-1.0%
2024$7,234+7.1%
2023$6,752+0.8%
2022$6,699+5.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,610DeedBook 7277, Page 3420

Property Sale

Sale
$374,000
DeedBook 5827, Page 2254

Property Built

Built

Year Built: 1972

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 1245, Page 317