Skip to content

1 Pershing Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1978

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block228
Lot5.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7902

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings2
ZoningR7
Sq Footage2,604
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,200
41%
Improvement Value:$319,600
59%
Total Assessment$544,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,088-1.6%
2024$8,224+4.2%
2023$7,888+0.3%
2022$7,865+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,604DeedBook 7116, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1978