Skip to content

473 Lewis St

Somerset, NJ 08873

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block227
Lot57
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7902

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings2
ZoningR7
Sq Footage2,485
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
42%
Improvement Value:$301,900
58%
Total Assessment$521,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,887-1.5%
2024$8,010+4.8%
2023$7,643+0.4%
2022$7,613+5.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,000

To:

Sq Ft2,485DeedBook 6571, Page 3050

Property Sale

Sale
$1,000

To:

DeedBook 5791, Page 1135

Property Sale

Sale
$1,000

To:

DeedBook 2043, Page 869

Property Sale

SaleMulti
$5,000

To:

DeedBook 1670, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1922