Skip to content

24 Forest Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1925

Last Sale Date
May 21, 2059

Property Information

Block23
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,623
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$333,900
69%
Improvement Value:$151,600
31%
Total Assessment$485,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,892+5.1%
2024$7,509+17.0%
2023$6,416+1.2%
2022$6,341-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$88,830

To:

Sq Ft1,623DeedBook 7419, Page 639

Property Sale

SaleMulti
$199,900
DeedBook 5052, Page 576

Property Sale

SaleMulti
$205,000

Property Built

Built

Year Built: 1925