Skip to content

263 Park St

Somerset, NJ 08873

Built 1956

Last Sale Price
$52,900
Last Sale Date
Oct 9, 1981

Property Information

Block240
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8104

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,140
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,800
64%
Improvement Value:$120,400
36%
Total Assessment$335,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,415+0.7%
2024$5,378+16.4%
2023$4,618+0.8%
2022$4,583+9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$52,900

To: Dickerson, Willie & Cathy

Sq Ft1,140DeedBook 1449, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1956