Skip to content

55 Roberts Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1956

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Sep 8, 1978

Property Information

Block237
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8104

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,116
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,500
57%
Improvement Value:$160,700
43%
Total Assessment$377,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,949+0.0%
2024$5,946+12.8%
2023$5,272+1.8%
2022$5,180+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000

To: Lockhart, Arthur & Abell

Sq Ft1,116DeedBook 1385, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1956