Skip to content

9 Robert C. Keri Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1971

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 1, 2023

Property Information

Block241.01
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,013
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,300
54%
Improvement Value:$185,900
46%
Total Assessment$404,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,295-0.3%
2024$6,315+14.6%
2023$5,512+8.4%
2022$5,084+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,013DeedBook 7495, Page 2452Recorded3/6/2023

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5411, Page 316

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 1477, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1971