Skip to content

100 Pine Grove Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1951

Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block247
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage944
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,000
62%
Improvement Value:$163,400
38%
Total Assessment$433,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,410-0.4%
2024$6,437+8.2%
2023$5,947+3.3%
2022$5,759+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$244,900
DeedBook 5585, Page 2438

Property Built

Built

Year Built: 1951