Skip to content

83 Runyon Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1954

Last Sale Date
Dec 10, 2054

Property Information

Block255
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage950
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,800
65%
Improvement Value:$142,500
35%
Total Assessment$407,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,055-0.1%
2024$6,059+9.9%
2023$5,512+3.8%
2022$5,313+3.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$217,000

From: HAWKINS, JEFFREY & DAWN MARIE

To: Baker, Jill, BAKER, JILL

Sq Ft950DeedBook 6846, Page 203Recorded1/6/2016

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5717, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1954