Skip to content

25 Franklin Blvd

Somerset, NJ 08873

Built 1930

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block252
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,404
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,600
55%
Improvement Value:$192,000
45%
Total Assessment$426,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,669+1.5%
2024$6,571+10.5%
2023$5,945+18.2%
2022$5,029+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 7267, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1930