Skip to content

43 Oakbrook Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1957

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Sep 22, 1993

Property Information

Block254
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,128
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,100
62%
Improvement Value:$152,600
38%
Total Assessment$396,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,858-0.5%
2024$5,888+7.8%
2023$5,461+3.1%
2022$5,294+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,128DeedBook 1926, Page 726

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 1849, Page 133

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1697, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1957