Skip to content

25 Oakbrook Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1954

Last Sale Date
Jan 7, 2055

Property Information

Block254
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,740
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,200
50%
Improvement Value:$162,800
50%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,903-6.1%
2024$6,286-13.0%
2023$7,222-2.5%
2022$7,410-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$463,000

To:

DeedBook 7659, Page 1524

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 1879, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1954