Skip to content

15 Blake Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1946

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Mar 3, 2011

Property Information

Block256
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G
Dwellings2
ZoningR7
Sq Footage1,820
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,800
55%
Improvement Value:$216,000
45%
Total Assessment$480,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,971-0.9%
2024$7,034+6.0%
2023$6,634+2.6%
2022$6,463+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$216,000

To: Kaczmarek, Rafal

Sq Ft1,820DeedBook 6413, Page 894

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 6285, Page 2477

Property Sale

SaleMulti
$435,000
DeedBook 5933, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1946