Skip to content

232 Blake Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 18, 2002

Property Information

Block265
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,200
48%
Improvement Value:$279,800
52%
Total Assessment$542,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,246+1.1%
2024$8,158+1.6%
2023$8,029+5.1%
2022$7,641+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To: Binn, Rita M.

Sq Ft1,960DeedBook 5165, Page 1222

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2208, Page 567

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1335, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1950