Skip to content

799 Easton Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1957

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block259
Lot72
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8203

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,195
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,400
70%
Improvement Value:$124,400
30%
Total Assessment$414,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+4.2%
2024$6,565+18.6%
2023$5,537+5.7%
2022$5,239-1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft1,195DeedBook 7364, Page 2558Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,172DeedBook 7332, Page 1427Recorded4/16/2021

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 1447, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1957