Skip to content

62 Girard Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Date
Jun 13, 2066

Property Information

Block316
Lot43
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,196
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,800
63%
Improvement Value:$170,600
37%
Total Assessment$462,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,989-1.6%
2024$8,119+33.2%
2023$6,096+1.2%
2022$6,026+7.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964