Skip to content

1075 Easton Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$2,650,000
Last Sale Date
Oct 8, 1993

Property Information

Block259
Lot77.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage77,122
Acreage7.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,000,000
25%
Improvement Value:$12,000,000
75%
Total Assessment$16,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$290,880+2.5%
2024$283,857-1.0%
2023$286,843-2.2%
2022$293,188-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,650,000

To:

Sq Ft77,122DeedBook 1926, Page 250

Property Sale

Sale
$3,380,638
DeedBook 1447, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1972