Skip to content

1101 Easton Ave

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$1,646,122
Last Sale Date
Mar 9, 2012

Property Information

Block259
Lot77.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class10
Description1SBR
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage2,072
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,214,000
85%
Improvement Value:$206,000
15%
Total Assessment$1,420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,816-5.9%
2024$27,420-12.8%
2023$31,453-2.2%
2022$32,149-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,646,122

To:

Sq Ft2,072DeedBook 6516, Page 2362

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 1223, Page 591