Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1873 Amwell Rd
Somerset, NJ 08873
Commercial
Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Aug 4, 2025
Property Information
Block423.01
Lot1.05
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page64
Building Details
Building Class10
Description1SBL
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage---
Acreage0.58
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$280,000
22%
Improvement Value:$1,020,000
78%
Total Assessment$1,300,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $23,634 | -5.9% |
| 2024 | $25,103 | -12.8% |
| 2023 | $28,795 | +10.6% |
| 2022 | $26,036 | +7.7% |
Property History
No events match the selected filters.