Skip to content

186 Franklin Blvd

Somerset, NJ 08873

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2020

Property Information

Block270
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,006
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,500
52%
Improvement Value:$249,400
48%
Total Assessment$524,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,130+5.2%
2024$7,729+6.2%
2023$7,275+4.7%
2022$6,950+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5561, Page 2222

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 1474, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1970