Skip to content

27 Fraley Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1957

Last Sale Price
$21,500
Last Sale Date
Jul 14, 2066

Property Information

Block271
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,594
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,000
53%
Improvement Value:$227,000
47%
Total Assessment$481,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,457+1.9%
2024$7,320+2.9%
2023$7,115+5.3%
2022$6,758+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 1130, Page 305

Property Sale

Sale
$21,500

To: Farkas William K Jr & Carolyn A

Sq Ft1,594DeedBook 1130, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1957