Skip to content

10 Atlantic Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1963

Last Sale Price
$21,000
Last Sale Date
Aug 31, 2065

Property Information

Block330
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8205

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,720
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,100
59%
Improvement Value:$219,200
41%
Total Assessment$538,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,297+0.2%
2024$8,278+17.2%
2023$7,063+0.5%
2022$7,025+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 1104, Page 76

Property Sale

Sale
$21,000

To: Mclaughlin, James T & Dorothy A

Sq Ft1,720DeedBook 1104, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1963