Skip to content

183 Oakland Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Date
Jul 27, 2060

Property Information

Block274
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,112
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,900
64%
Improvement Value:$159,500
36%
Total Assessment$443,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,160+5.1%
2024$6,811+5.0%
2023$6,489+6.6%
2022$6,086+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$390,000
Sq Ft2,112DeedBook 7435, Page 927

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 6106, Page 2207

Property Sale

SaleMulti
$309,000
DeedBook 5910, Page 2432

Property Sale

SaleMulti
$287,000
DeedBook 5680, Page 3731

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 2341, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1960