Skip to content

57 Carmen St

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Date
Aug 9, 2063

Property Information

Block274
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,204
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,100
62%
Improvement Value:$182,200
38%
Total Assessment$485,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,348-1.8%
2024$8,501+30.1%
2023$6,535+0.9%
2022$6,477+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$391,500

To: First Stone Real Estate ,Llc

Sq Ft1,204DeedBook 7493, Page 3588Recorded2/21/2023

Property Sale

SaleMulti
$289,900
DeedBook 5603, Page 1846

Property Built

Built

Year Built: 1958