Skip to content

10 Tall Oaks Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1974

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 24, 2013

Property Information

Block287.02
Lot33.08
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,944
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,900
52%
Improvement Value:$253,500
48%
Total Assessment$524,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,845-1.7%
2024$7,981+18.1%
2023$6,756+0.7%
2022$6,709-1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$118,600
DeedBook 1948, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

Sale
$33,900
DeedBook 1253, Page 781