Skip to content

298 Hillcrest Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1979

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 8, 2023

Property Information

Block298
Lot9.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,936
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
51%
Improvement Value:$249,300
49%
Total Assessment$509,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,840+1.0%
2024$7,766+12.3%
2023$6,917+2.4%
2022$6,754+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$62,900
DeedBook 1406, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1979