Skip to content

423 Vanderbilt Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 26, 2016

Property Information

Block289
Lot89
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,950
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,100
49%
Improvement Value:$270,300
51%
Total Assessment$526,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,037+0.8%
2024$7,975+11.4%
2023$7,157+2.2%
2022$7,001+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,950DeedBook 6920, Page 3390

Property Built

Built

Year Built: 1984