Skip to content

445 Hillcrest Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1975

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 7, 1991

Property Information

Block294
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6001

Building Details

Building Class17
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,533
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,500
45%
Improvement Value:$315,000
55%
Total Assessment$571,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,600+0.3%
2024$8,575+9.3%
2023$7,846+1.8%
2022$7,707+3.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000

To:

Sq Ft1,533DeedBook 1837, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1975