Skip to content

35 Johnson Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1966

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Jun 23, 1994

Property Information

Block342
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6005

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,575
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$365,200
63%
Improvement Value:$214,600
37%
Total Assessment$579,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,329+4.1%
2024$8,963+14.5%
2023$7,828+3.3%
2022$7,575+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000

To: Tibay, A Adonis & Gondelina S

Sq Ft1,575DeedBook 1965, Page 715

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1788, Page 112

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1389, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1966