Skip to content

119 Dutton St

Somerset, NJ 08873

Built 1982

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block298
Lot22.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,599
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,100
44%
Improvement Value:$323,600
56%
Total Assessment$579,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,700+0.2%
2024$8,682+8.9%
2023$7,969+1.7%
2022$7,833+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft2,599DeedBook 7143, Page 2643

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1915, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1402, Page 491